Alexandra Zhereb, lektorka kurzů: Kdybych po příjezdu do ČR mohla nejprve absolvovat kurz Vítejte v ČR, tak bych určitě neutrácela tolik peněz a ušetřila bych svoje nervy

Doktorandka na Univerzitě Karlově Alexandra Zhereb přijela do ČR z Ruska jako studentka. V současnosti žije v ČR již 8 let a žije ve smíšeném rusko-řeckém manželství. O svém příjezdu do ČR říká: „Kdybych tehdy byla bývala mohla absolvovat adaptačně integrační kurz Vítejte v ČR, tak bych určitě neutrácela tolik peněz a ušetřila bych svoje nervy.“ Všem nově příchozím studentům zdůrazňuje, že je nesmírně důležité, aby si uvědomili, že škola není za ně zodpovědná, ale že se musí o své záležitosti starat především sami.

Můžeš popsat své začátky života v ČR?

Do Čech jsem přijela na začátku roku 2009 studovat a stejně jako ostatní studenti jsem začala nejprve s jazykovým kurzem. V začátcích života v ČR jsem toho věděla jen velmi málo a navíc jsem neuměla ještě tak dobře česky. Bohužel kurzy o České republice, které jsme jako studenti přípravných kurzů měli, byly pouze velmi základní a nedozvěděli jsme se v nich moc podrobností. Například v imigračních záležitostech jsme věděli jen úplné základy. Jako mnoho dalších nově příchozích cizinců jsme tedy využívali pomoc zprostředkovatelů. Například pro nalezení nového bytu, protože česky jsme si neuměli přečíst ani nájemní smlouvu. A všemu jsme říkali vízum, protože jsme nevěděli, že je nějaký rozdíl mezi vízem a povolením k dlouhodobému pobytu. Řekli nám jen, že každý rok musíme toto „vízum“ prodlužovat, mít peníze na účtu a mít potvrzení o bydlení.

O co by to bylo jednodušší, kdybys nejprve mohla absolvovat adaptačně integrační kurz?

Kdybych tehdy mohla nejprve absolvovat kurz Vítejte v ČR, tak bych určitě neutrácela tolik peněz a ušetřila bych svoje nervy. Přesné informace jsme tehdy neměli žádné. Já jsem tehdy ani netušila, co mám mít u sebe za doklady. Nosila jsem sice pas, ale nevěděla jsem, že mám mít kartičku zdravotního pojištění. Vše jsme se učili jen z doslechu od kamarádů. Přesné informace jsme neměli v podstatě žádné. Také jsem párkrát zaplatila za nějaké služby. Ještě před šesti lety jsem si například myslela, že musím zaplatit i za pořadové číslo do fronty na Cizinecké policii na Koněvově v Praze. Jako studenti jsme za něj zaplatili 1000 Kč. Také nám v té frontě nabízeli, že nám za 200 Kč vyplní formulář, protože to prý nemůžeme sami správně zvládnout. Když jsem šla naposledy na Koněvovu, tak tam už lidem pomáhali interkulturní pracovníci neziskových organizací. To byl velký rozdíl. My jsme dříve vůbec netušili, že v ČR existují takové organizace, které pomáhají cizincům. Já jsem z Ruska a u nás takovéto organizace moc nefungují nebo fungují jinak. U nás vůči takovýmto organizacím panuje velká nedůvěra. Přitom tyto organizace mohou poskytnout cizincům výborné a užitečné informace v každé fázi jejich života v ČR a jsou placené státem.

Co vnímáš jako nejdůležitější pro zahraniční studenty v ČR?

Studenti do Čech přijíždějí, když jsou ještě hodně mladí. Necítí žádnou zodpovědnost a ani netuší, že jejich drobná chyba může vést i ke ztrátě jejich pobytu v České republice. Pro studenty je obzvlášť důležité, aby si uvědomili, že musí být samostatní a sami zodpovědní za vyřizování svých záležitostí. Dále studenti vůbec nedávají pozor na dodržování termínů a lhůt, nebo ignorují i základní pravidla. Například neoznačí svoji poštovní schránku a neobdrží tudíž důležitý dopis od OAMP Ministerstva vnitra. Studenti si také neuvědomí včas, co budou dělat po studiu. Prostě tady studují a neřeší, co bude potom. Studenti musí přemýšlet o tom, jak naváží po studiu svým pobytovým statusem v ČR. Jestli budou pracovat nebo podnikat.

Přitom je důležité, aby nedošlo k přerušení jejich pobytu ani na jeden jediný den…

Ano, studenti si vůbec neuvědomují, že již druhý den poté, co jim skončí pobyt za účelem studia, musí navázat s jiným účelem pobytu, jinak se ocitnou na území ČR neoprávněně. Navíc, pokud chtějí získat v ČR pobyt trvalý, tak jejich předcházející pobyt v ČR musí být nepřetržitý.

Co bys studentům jako lektorka adaptačně integračních kurzů doporučila?

Je důležité, aby si studenti uvědomili, že škola není ta instituce, která je zodpovědná za rozhodnutí studentů. Navíc některé školy mají stovky studentů, nemohou se individuálně věnovat každému studentovi. Školy nemají kapacitu sledovat jednotlivé případy studentů. Proto se studenti musí sami a zodpovědně věnovat svým záležitostem, zejména těm, které se týkají pobytové legislativy a lhůtám od ministerstva vnitra. Ze své vlastní zkušenosti bych určitě každému nově příchozímu cizinci, a to zejména studentům, doporučila navštívit co nejdříve po příjezdu kurz Vítejte v ČR. Kurzy jsou zdarma a rozhodně každému nově příchozímu ulehčí život.