Měla jsem spoustu pochybností a otázek o různých tématech.

Na ty jsem dostala na kurzu odpovědi. Hlavně týkající se pobytových oprávnění.

V České republice je od února 2017. Pochází z Kamerunu, vystudovala medicínu v Rusku a nyní pracuje jako lékařka v Rakovníku. Říká o sobě, že je dobrodruh.

Jaké byly Vaše začátky v České republice?

Nejprve jsem dělala jazykový kurz, což bylo součástí lékařské aprobace, abych zde mohla pracovat. Současně jsem hledala práci ve zdravotnictví a pracovní místo jsem získala v Rakovníku.

Jaké to je pracovat ve zdravotnictví v ČR?

Je to velká výzva. Já jsem studovala češtinu pouze tři měsíce, ale dosáhla jsem za tuto krátkou dobu úrovně B1. To bylo opravdu narychlo a všechny pohovory už jsem měla v češtině. Jako lékařka jsem se musela domluvit s pacienty.

Ona sama o sobě medicína je velká výzva a já jsem ji nestudovala v České republice. K tomu se tady musím ještě integrovat jako cizinka. Ale v Rakovníku jsem potkala skvělé lidi, a to jak Čechy, tak i cizince a ti mne hodně podpořili.

Medicínu jsem studovala v Rusku, ale sama pocházím z Kamerunu. Studovala jsem v Saratově, což je 16 hodin od Moskvy. Mám ráda malá města.

Jak jste se ocitla z Kamerunu v Rusku?

Jsem dobrodruh…

Tak proto jste se dokázala naučit češtinu za tři měsíce, protože jste studovala v Rusku?

Ano, tak to říkají všichni (směje se).

Jakými dalšími jazyky mluvíte?

Kromě toho už mluvím jen anglicky, francouzsky a k tomu mám tu ruštinu a češtinu.

Jste jazykový génius!

Na co se v medicíně specializujete?

Zatím specializaci nemám. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem přijela do ČR, abych se specializovala. Nejprve musím udělat aprobaci a pak teprve mohu dělat atestaci. Pracuji jako všeobecná lékařka. Pracovala jsem na interně a pak na chirurgii.

Jaký pro Vás byl kurz Vítejte v České republice?

Velmi zajímavý. Měla jsem spoustu pochybností a otázek o různých tématech. Na ty jsem tady dostala odpovědi. Hlavně týkající se pobytových oprávnění.

Já už jsem tady více než rok, ale informace jsem neměla a musela jsem si je opatřovat na internetu. Zároveň jsem měla nějaké specifické dotazy, na které jsem nedokázala nalézt odpověď.

Takže mi tento kurz přišel velmi obohacující a prospěšný.

Na začátku, když jsem přijela, tak jsem začala přemýšlet o sloučení rodiny, aby se ke mně mohl připojit můj syn. Já už jsem dospělá, ale i pro mne byl tento celý proces velmi obtížný, a proto sháním informace jak to udělat, aby to nebylo pro něj žádným způsobem traumatizující.

Na kurzu jsem se také dozvěděla, že existují neziskové integrace a integrační centra, kam se mohu obrátit o pomoc a radu.

Hodně štěstí v České republice! Ať se Vám tady líbí a i Vašemu synovi, až přijede.

Tyto webové stránky a projekt Vítejte v České republice je financován z dotací Ministerstva vnitra České republiky.