Kurz mi pomohl zorientovat se v novém prostředí.

Jsem jeden z těch cizinců, kteří právě teď do Česka dorazili. Takže všechny informace, které jsem tady na kurzu Vítejte v České republice získal, jsou pro mě velmi užitečné. Během kurzu jsem si uvědomil, jak je důležité mít dostatečné informace především o pobytu v České republice a s tím spojenými povinnostmi. Myslím si, že kdybych na některé věci zapomněl, mohlo by to asi znamenat i ztrátu pobytového oprávnění. Díky tomuto kurzu se tak můžu těmto možným chybám snadno vyhnout.

Co jste vlastně všechno věděl o České republice a životě v ní ještě předtím, než jste kurz absolvoval?

Věděl jsem poměrně hodně o české kultuře, sám jsem si některé informace dokázal dohledat. Ale třeba o zdravotnictví, daních, trhu práce jsem nic nevěděl. Na druhou stranu ale většina Vietnamců, kteří sem jezdí za prací, skoro vůbec nepoužívá internet, a tudíž nemají informace o České republice skoro žádné.

Získal jste na tomto kurzu dostatečný přehled o právech a povinnostech cizinců v Česku?

Určitě, dostal jsem takový dobrý základ. Zatím mám pocit, že v České republice hodně závisí na jednotlivých rozhodnutích úředníků, což je podle mě pro cizince těžké, když jim nerozumí. Ale díky kurzu už vím, že se můžu s jakýmikoliv problémy obrátit i na odborníky z integračních center, a to zdarma.

Tyto webové stránky a projekt Vítejte v České republice je financován z dotací Ministerstva vnitra České republiky.