O České republice jsem neměla vůbec žádné informace. Na kurzu jsem se tudíž dozvěděla vše, co jsem potřebovala vědět pro život v nové zemi.

Shaluu Saintsetseg přiletěla do ČR v dubnu 2018 z Mongolska. Je jí 26 let a začala pracovat ve firmě Adient v České Lípě. O adaptačně integračním kurzu Vítejte v ČR říká, že se na něm dozvěděla vše, co potřebovala znát pro život v nové zemi.

Jak pro Vás byl adaptačně integrační kurz Vítejte v ČR přínosný?

Do České republiky jsem přijela před měsícem a česky zatím neumím vůbec nic. O České republice jsem neměla vůbec žádné informace, ani o tom, jak tady co funguje. Na kurzu jsem se tudíž dozvěděla vše, co jsem potřebovala vědět pro život v nové zemi. Dokonce jsem obdržela i informace, že v České Lípě existuje pobočka integračního centra Libereckého kraje, kam mohu jít, pokud vyvstane nějaký problém.

Co bylo pro Vás na kurzu nejzajímavější?

Všechny informace pro mne byly zajímavé, protože vše pro mne bylo úplně nové. Velký rozdíl a benefit vidím v tom, že jako cizinci zaměstnanci se v České republice účastníme na systému veřejného zdravotního pojištění a jsme účastni na sociálním systému. Ze všech informací, co jsme dnes obdrželi, mám pocit, že se v ČR dá žít mnohem lépe.

Jaká je Vaše kvalifikace z Mongolska?

Studovala jsem obor herectví, drama. Je to něco jako DAMU, ale mongolská. Miluji kulturu a moc se těším na to, že poznám i divadelní tvorbu v České republice. Nejdříve chci prozkoumat nabídku divadel a jejich představení zde v regionu.

Děkujeme za rozhovor. Vítáme Vás v ĆR a ať se Vám dobře daří!

Tyto webové stránky a projekt Vítejte v České republice je financován z dotací Ministerstva vnitra České republiky.