Aktuality

Aktuality

Příběh jedné studentské chyby

Vika (27) z Ruska

 

Věřím, že kurzy “Vítejte v České republice” jsou velmi užitečné pro všechny migranty s pobytem v ČR. Proč si to myslím? Protože každý z nás má spoustu povinností (práce, studium, rodina) a kolikrát si prostě neuvědomíme, jak je důležité sledovat druh pobytu, který máme, jaké se k němu pojí práva a povinnosti a jak důležité je v České republice plnění všech lhůt a termínů. Zejména když je v České republice člověk v pozici cizince.  

Když se podívám zpět, tak bych určitě začala přemýšlet o tom, co budu dělat po škole mnohem dříve. Nebo bych vyzkoušela podnikání ještě v průběhu studií. Když jste student, tak opravdu nemyslíte na to, co bude dál. Vím, že se říká: “Nejlepší je  učit se ze svých chyb”, ale já doufám, že můj příběh  varuje další studeny a dají si pozor na  své pobytové záležitosti a zjistí si včas veškeré potřebné informace.

 

 

Příběh Krystsiny, naší tlumočnice do ruského jazyka

Pocházím z Běloruska. V ČR žiji od roku 2009. Česky jsem se naučila ještě v Bělorusku, kde jsem absolvovala bohemistiku na filologické fakultě BSU. Pak jsem pokračovala ve studiu na UK. Vedle překladatelství a tlumočnictví jsem vystudovala učitelství češtiny jako cizího jazyka, ale působím především jako překladatelka a tlumočnice ruského a běloruského jazyka.

Seznamte se s Natalií Sinelnikovou (24) z Ukrajiny a Evi-song Kang (28) z Jižní Koreje

Natalia: „Já pocházím z Ukrajiny. Vystudovala jsem Lvovskou univerzitu s magisterským titulem a do Čech jsem přijela pokračovat ve studiích na Karlově univerzitě v oboru Mezinárodní lidská práva. Moc ráda bych pak našla práci u nějaké mezinárodní organizace, která pracuje v oblasti lidských práv.“

Evi: „Já jsem studoval právo a do České republiky jsem přijela pracovat v Komerční bance. Obvykle mluvíme francouzsky, anglicky a česky v naší společnosti.“

Seznamte se s Yaroslavou Kovalchuk (24) z Ukrajiny

Vystudovala jsem Lvovskou národní univerzitu na Ukrajině v oboru inženýr ekologie. Rozhodla jsem se přestěhovat se do České republiky kvůli rodinným důvodům.

Přijeli jsme sem studovat, nejprve jazyk a pak pokračovat ve studiu. První věc, která mě zde zaujala byla veřejná doprava. Na Ukrajině nemáme tak pohodlnou veřejnou dopravu.

Příběh účastnice kurzu z Mongolska

„Přijela jsem z Mongolska společně s mým manželem; naše malá dcerka je momentálně s rodiči. Rozhodla jsem se přijet do České republiky, protože jsem stále mladá a Česká republika je velmi zajímavá země pro život. V Mongolsku nejsou životní podmínky tak jednoduché, měna není stabilní a je těžké vydělat si na živobytí, dělat jakékoliv plány, rozvíjet se nebo plánovat budoucnost.

Seznamte se se studenty jazykové školy Czech Prestige

Maria Kirova (18), Igor Muravyev (26) and Vladimir Zinovyev (19) jsou studenti Czech Prestige jazykové školy. Momentálně se připravují na vstupní přijímají zkoušky na české univerzity. Podívejte se na jejich životní příběhy:


*** Vzdělávání v Rusku a v České republice:
Igor (Moskva, Rusko): „Vystudoval jsem IT specializaci. Mám rád moji specializaci, ale řekl bych, že vzdělávací program na mé univerzitě v Rusku byl docela slabý. Abych se naučil něco nového a praktického, musel jsem se hodně samostatně učit a učit se prostřednictvím praxe ve svém volném čase.“

Log in

create an account