News

News

Příběh jedné studentské chyby

Vika (27) z Ruska

 

Věřím, že kurzy “Vítejte v České republice” jsou velmi užitečné pro všechny migranty s pobytem v ČR. Proč si to myslím? Protože každý z nás má spoustu povinností (práce, studium, rodina) a kolikrát si prostě neuvědomíme, jak je důležité sledovat druh pobytu, který máme, jaké se k němu pojí práva a povinnosti a jak důležité je v České republice plnění všech lhůt a termínů. Zejména když je v České republice člověk v pozici cizince.  

Když se podívám zpět, tak bych určitě začala přemýšlet o tom, co budu dělat po škole mnohem dříve. Nebo bych vyzkoušela podnikání ještě v průběhu studií. Když jste student, tak opravdu nemyslíte na to, co bude dál. Vím, že se říká: “Nejlepší je  učit se ze svých chyb”, ale já doufám, že můj příběh  varuje další studeny a dají si pozor na  své pobytové záležitosti a zjistí si včas veškeré potřebné informace.

 

 

Meet Krystsina, our interpreter for Russian language

I come from Belarus. I have been living in the Czech Republic since 2009. I learned Czech language already in Belarus, where I graduated from Czech studies at the Philological faculty BSU. Then I continued with my studies at the Charles University. In addition to translating and interpreting, I studied teaching Czech as a foreign language but mainly I work as a translator and interpreter for Russian and Belarusian language.

From Ukraine for family reunion

I graduated from the Lvov National University in Ukraine with the specialization Engineer in Ecology. I decided to move to the Czech Republic due to the family reasons: we came together for language courses and further studies here. The first thing that impressed me was the transport system; back in Ukraine it is not possible to use public transport with such a comfort.

From Mongolia for better future

"I came from Mongolia together with my husband; our small baby girl is currently staying with my parents. I decided to come to the Czech Republic, because I am still young and the Czech Republic is a very interesting country to live in. In Mongolia, life conditions are not easy, exchange rate is not stable, it is difficult to make a living, to make plans, to develop, to plan the future.

From Russia for education reasons

Maria Kirova (18), Igor Muravyev (26) and Vladimir Zinovyev (19), students from the Czech Prestige language school in Prague, are currently preparing to pass the entrance exams to state Czech universities. Check out their stories!