Kely Gallegos Chávez, účastnice kurzu z Peru: Kurz byl velmi užitečný, a to nejen pro mne, ale myslím, že pro všechny účastníky. Byl velmi informativní a kompletní.

Do České republiky přijela na podzim 2017 kvůli studiu mezinárodních vztahů na Metropolitní univerzitě v Praze, kde studuje bakalářské studium v angličtině. Snaží se ale naučit i český jazyk, i když česká gramatická pravidla jsou velmi obtížná.

Jak jsi spokojená se studiem v České republice?

Se studiem jsem velmi spokojená, na Metropolitní univerzitě se mi moc líbí. Profesoři na univerzitě jsou velmi příjemní. Jsem také ráda, že zde studuje hodně Čechů, ačkoliv je studium v angličtině. Ale já k tomu ještě studuji i český jazyk. Čeština je pro mne trochu těžká kvůli složitým gramatickým pravidlům, ale snad to brzy zvládnu.

Odkud ses dozvěděla o adaptačně integračním kurzu Vítejte v ČR?

O kurzu jsem se dozvěděla na sociálních sítích na Facebooku. Na stránkách ambasády se toho často moc nedozvíme, takže jsem moc ráda, že jsem se náhodou o tomto kurzu na facebooku dozvěděla.

Jak se ti líbil kurz? Byl užitečný?

Ano, kurz byl velmi užitečný, a to nejen pro mne, ale myslím, že pro všechny účastníky. Byl velmi informativní a kompletní. Dozvěděla jsem se mnoho informací, které jsem nečekala, například z oblasti zdraví a zdravotní péče v České republice. Ale také sociální témata byla velmi zajímavá. Nikdy jsem jim předtím nepřikládala tolik důležitosti jako nyní. Je mi nyní jasnější, jak zde funguje celý systém.

Věděla jsi o existenci nevládních neziskových organizací a integračních centrech a jejich poradenských službách?

Před kurzem jsem o nich moc nevěděla, jen trošku jsem znala organizaci META, která se zabývá vzděláváním. Už z Peru jsem se s nimi kontaktovala ohledně otázek spojených s nostrifikací mého diplomu. A díky této organizaci jsem se také dozvěděla, že existují i jiné neziskové organizace, které poskytují zdarma poradenství cizincům v České republice.

A jak se ti líbí Česká republika?

Je moc krásná a zatím mám samé příjemné zkušenosti. Moc se mi líbí Praha. Ale líbí se mi i systém v ČR. Cítím se zde  pohodlně jako bych byla u sebe doma.