Ojuna Presová, tlumočnice mongolského jazyka: Tyto kurzy nabízí naprosto základní a zásadní informace, které jsou nejlepší pro všechny nově příchozí těsně po jejich příjezdu

Ojuna Presová žije v České Lípě, kde je vdaná za českého manžela. Díky své plynulé znalosti obou jazyků pomáhá nově příchozím Mongolům i v jejich integraci, a to i jako pracovnice Centra na podporu integrace cizinců v Libereckém kraji. Adaptačně integrační kurzy Vítejte v ČR tlumočí pro nově příchozí Mongoly ve firmě Adient v České Lípě. Během posledních dvou až tří let začalo pro firmu pracovat čtyři sta mongolských zaměstnanců v České Lípě a stejný počet ve Stráži pod Ralskem. Říká, že se jedná většinou o mladé lidi, kteří v Mongolsku práci po dostudování sehnat nemohou.

Jak vnímáte adaptačně integrační kurzy Vítejte v ČR a jejich přínos pro nově příchozí Mongoly?

Tyto kurzy nabízí naprosto základní a zásadní informace, které jsou nejlepší pro všechny nově příchozí těsně po jejich příjezdu. Během jednoho dne se dozvědí účastníci velké množství informací. Někdy je těch informací na nově příchozí opravdu hodně, ale v orientaci jim pomáhá také brožura Vítejte v České republice, kterou máme přeloženou do mongolštiny.

Zásadní je, aby všichni cizinci věděli, kam se mohou obrátit o pomoc a osobní poradenství v případě potřeby. V našem kraji má integrační centrum pro Liberecký kraj pobočku v České Lípě. To je pro nově příchozí mongolské zaměstnance velmi důležité a mám z toho velkou radost. A místní Mongolové už vědí, že se na místní pracovníky mohou s důvěrou obracet.

Jaké informace jsou pro nově příchozí cizince nejdůležitější?

Určitě jsou to všechny informace týkající se pobytové legislativy, tedy jejich dlouhodobých víz a povolení k dlouhodobému pobytu. Zároveň Mongoly velmi zajímá sloučení rodiny, protože v Mongolsku často nechali členy své rodiny, a to i své malé děti, se kterými se chtějí co nejdříve sloučit, jakmile to zákonné podmínky dovolí.

A pak jsou pro Mongoly zásadní informace týkající se školství a to právě proto, že děti mongolských zaměstnanců chodí do českých škol. Účastníkům kurzů je zdůrazňována povinná školní docházka dětí, ale také to, že v České republice je běžné, že rodiče pomáhají dětem s přípravou do školy, například s domácími úkoly apod. Děti se česky naučí v dětském kolektivu poměrně rychle, ale rodičům trvá mnohem déle naučit se česky, a proto je komunikace ve školách a s učiteli pro ně složitá.

A jak byste ohodnotila kurz z hlediska potřeb zaměstnavatele?

Na kurzu se hodně rozebírají práva a povinnosti cizinců – účastníků kurzů, ale také práva a povinnosti vůči zaměstnavatelům. Lektoři hovoří k účastníkům z neutrální pozice sociálních pracovníků či právníků, takže představují celé spektrum možností cizinců v ČR. Lektoři také představují účastníkům systém pracovně-právních vztahů v ČR a také obvyklé zvyklosti, které se například mohou kulturně lišit.