Tetiana Tkach: Nejvíce mne zaujala možnost dozvědět se na kurzu jak nostrifikovat své diplomy a problematika školství

O kurzu jsem se dozvěděla na Cizinecké policii. Nejvíce mne zaujala možnost dozvědět se na kurzu o tom, jak nostrifikovat své diplomy a problematika školství. Potřebuji vědět, jak bych zde v České republice mohla využít své vysokoškolské vzdělání učitelky. Na kurzu jsem se také dozvěděla, že by mi mohli sociální pracovníci pomoci s uznáním mého diplomu, tedy s nostrifikací.

Také mne zajímají kurzy českého jazyka. Mluvím již mnohem lépe, než když jsem přijela před pár měsíci do Čech, ale ještě bych potřebovala své znalosti vylepšit.

Líbilo se mi, že lektoři nám ukázali hodně webových stránek, kde vyhledávat další informace. Například jak si prověřit na webových stránkách pronajímatele. Také webové stránky vysokých škol mne moc zaujaly, ráda si vše doma ještě prohlédnu.

Také pro mne bylo nové, že v České republice existují nějaké organizace, které pomáhají zdarma. I o tomto kurzu jsem si myslela, že určitě musí být zpoplatněný, nevěřila jsem, že bude zdarma. Také mne překvapilo, že i kurzy českého jazyka poskytují neziskové organizace a integrační centra zdarma nebo za symbolický poplatek.

Také se mi líbilo, že nám lektoři i odpovídali na naše otázky, které nás trápily. Tedy že netrvali na tom,  že jen odpřednáší svou prezentaci, ale že je zajímalo, co potřebujeme vědět.

Doporučila byste kurz i dalším cizincům?

Kdybych se o vašem kurzu dozvěděla ihned po příjezdu do České republiky, tak by mi to určitě hodně pomohlo. Minimálně bych se ihned zaregistrovala na kurzy českého jazyka, které nabízejí různé organizace. Také bych ihned začala s procesem nostrifikace mých diplomů. Nyní jsem moc spokojená, že mám tolik internetových odkazů, kde si mohu více prostudovat. Nejradši bych na kurzu zůstala ještě déle, abych se dozvěděla ještě více informací.

Určitě bych doporučila tento kurz všem. Hlavně těm, kteří mají nějaké vzdělání, aby to nevzdávali, že mohou své vzdělání využít i v Čechách.

A také bych všem kurz doporučila, protože je zdarma. Děkuji i Ministerstvu vnitra České republiky za to, že ten kurz poskytuje a že je pro cizince zdarma!