Français

Centra na podporu integrace cizinců reagují na situaci na Ukrajině.
Všechna se aktivně snaží co nejvíce pomoci efektivně zvládnout aktuální situaci.
Řada jich musela razantně přeorganizovat své dosavadní aktivity a velmi rychle přizpůsobit svoji činnost nečekané situaci.

Po vypuknutí války na Ukrajině byli pracovníci Integračního centra Praha od samého začátku přítomni v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v Praze, kde měli na starost koordinaci dobrovolníků, kteří pomáhali s tlumočením a vyplňováním dokumentů. Denně se v centru vystřídalo téměř dvě stě dobrovolníků. Kromě toho také zprovoznili infolinku, na které jejich ukrajinsky a rusky mluvící interkulturní pracovnice poskytují Ukrajincům informace o tom, jak postupovat v a na koho se mohou obrátit. Za necelé tři týdny fungování speciální infolinky odbavili 550 hovorů (k 16. březnu). Občanům Ukrajiny utíkajícím před válkou v současné době nabízí služby svého informačního centra s rozšířenou otevírací dobou, právní a sociální poradenství, a také tlumočení při návštěvě veřejných institucí.

Centra na podporu integrace cizinců, provozovaná Správou uprchlických zařízení Ministerstva vnitra, se aktivně zapojila do činnosti Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině (KACPU). V mnohých případech se vedoucí Center podíleli přímo na organizaci KACPU a další pracovníci pomáhali uprchlíkům s vyplňováním žádostí a zaučovali dobrovolníky. Mezi ně patřili především dobrovolní tlumočníci, kteří zajišťovali tlumočení 24 hodin denně, 7 dní v týdnů.

Největší měrou se však Centra podílela na zprostředkovávání ubytování pro příchozí Ukrajince bez zázemí. Podařilo se jim zprostředkovat ubytování ve smluvních zařízení SUZ MV, tedy kolem 5 000 obsazených míst. Dalších 2 000 míst k ubytování bylo zprostředkováno přes dobrovolné nabídky soukromého ubytování, které přicházely na e-mailovou adresu zřízenou přímo za tímto účelem (Cette adresse e-mail est protégée contre les robots spammeurs. Vous devez activer le JavaScript pour la visualiser.).

Nyní pracovníci Center postupně přesunují těžiště své práce k práci s již ubytovanými Ukrajinci. Kromě zmapování skutečného místa ubytování cizinců Centra nabízejí veškerou potřebnou podporu a pomoc.


I Centrum pro cizince Jihomoravského kraje nabízí poradenství pro příchozí z Ukrajiny. Zřídili infolinku (v CZ, UKR, ENG, RU) na které jejich informační pracovnice vyřídili stovky dotazů denně - ohledně pobytu, ubytování, vzdělávání atd. Otevřeli také první kurz češtiny pro ukrajinské děti a další kurzy budou brzy následovat. Aktuální informace a užitečně odkazy a dokumenty pro Ukrajince shromažďují ve speciální sekci webu centra: https://www.cizincijmk.cz/cs/ukrinfo/.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že přestože se centra nyní intenzivně podílí na pomoci uprchlíkům z Ukrajiny, adaptačně-integrační kurzy nadále probíhají ve stejné intenzitě jako před začátkem konfliktu.

 

Tyto webové stránky a projekt Vítejte v České republice je financován z dotací Ministerstva vnitra České republiky.