Монгол хэл

Spuštění adaptačně-integračních kurzů (dále jen AIK), které bylo zdrženo epidemiologickou situací, se konečně blíží. AIK budou poskytovány integračními centry po celé České republice. V hlavním městě bude mít AIK pod palcem Integrační centrum Praha, v Ústeckém kraji Poradna pro integraci, v Královéhradeckém kraji Integrační centrum pro cizince, v Brně Centrum pro cizince JMK a klíčovým článkem v realizaci AIK je také 14 Center na podporu integrace cizinců provozovaných Správou uprchlických zařízení Ministerstva vnitra, a to v Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Olomouckém, Zlínském, Moravskoslezském, Pardubickém, Libereckém, v kraji Vysočina a ve Středočeském, kde funguje celkem pět poboček v Kladně, Příbrami, Benešově, Kutné Hoře a Mladé Boleslavi.


Centra během nucené pauzy rozhodně nezahálela, naopak, využila ji k intenzivní přípravě. Spuštění kurzů výrazně změní dosavadní fungování integračních center, ať už v počtu klientů, kteří budou jejich služeb využívat, nebo v předmětu řešených problémů.
A jak přípravy probíhaly? Například v Poradně pro integraci v Ústeckém kraji kvůli kurzům zrekonstruovali školící místnosti, aby na klienty čekalo příjemné prostředí, a uspořádali informační schůzku se zaměstnavateli, kteří v regionu nejčastěji zaměstnávající cizince.

A jak přípravy probíhaly? Například v Poradně pro integraci v Ústeckém kraji kvůli kurzům zrekonstruovali školící místnosti, aby na klienty čekalo příjemné prostředí, a uspořádali informační schůzku se zaměstnavateli, kteří v regionu nejčastěji zaměstnávající cizince.

Intenzivně se připravují také Centra na podporu integrace cizinců. Těší se na spolupráci s novými kolegy, tj. lektory a tlumočníky AIK. Od celého projektu si slibují prohloubení spolupráce s firmami a uplatnění služeb pro větší množství klientů. „Věnujeme mnoho času přípravám na zahájení realizace adaptačně – integračních kurzů, ať už jde o systém přihlašování cizinců, jejich informování, komunikace se zaměstnavateli nebo proškolování našich zaměstnanců", prohlásil PhDr. Jiří Vesecký, Ph.D., vedoucí Odboru Center na podporu integrace cizinců SUZ MV. „Pořádání adaptačně-integračních kurzů ovlivní chod Centra pozitivním způsobem – předpokládáme, že se v řadě případů posuneme od řešení aktuálních problémů cizinců k jejich prevenci. Především v tom vidíme přínos kurzů a předaných zásadních informací v jeho rámci, které cizincům usnadní a zpříjemní život v České republice.", poznamenala Bc. Lucie Škrdlová, DiS., vedoucí Centra na podporu integrace cizinců pro Kraj Vysočina.

Také realizační tým Integračního centra Praha netrpělivě vyhlížel zlepšení epidemiologické situace, přičemž mezitím pracoval na interních postupech, školeních a metodikách. Důležitým bodem v rámci jejich příprav byla především tvorba nových webových stránek aik.icpraha.com, kde se cizinci dozví, jak postupovat při přihlašování na kurz a najdou zde i odkazy na ostatní informační weby. Účastníci kurzů dostanou od Integračního centra Praha malý zápisník s nejdůležitějšími odkazy a regionálními kontakty, kam si budou moci během kurzu psát poznámky.

Nezaháleli ani v Centru pro cizince JMK v Brně. Ti informují prostřednictvím sociálních sítí a svých webových stránek, kde vytvořili speciální záložku pro AI kurzy. Zároveň nachystali pro klienty leták s důležitými kontakty pro Jihomoravský kraj nebo vizitky s kontakty na administrátory kurzů. V neposlední řadě zajistili digitální panel pro OAMP v Brně, který bude informovat o AIK. „Rozhodně se u nás je na co těšit a jsme přesvědčeni, že z kurzu si každý klient odnese obrovský zážitek, skvělý pocit a potřebné znalosti pro spokojený život v našem regionu i v celé České republice." Uvedla za Centrum pro cizince JMK Brno Mgr. Olga Kovácsová.

Tyto webové stránky a projekt Vítejte v České republice je financován z dotací Ministerstva vnitra České republiky.