Hanadi Bayai, účastnice kurzu: Když bych na tomto kurzu byla před deseti lety, když jsem poprvé přijela do ČR, tak by mi to skutečně změnilo život

Do ČR přijela poprvé v roce 2006 za svým manželem, který zde měl tehdy trvalý pobyt. Zůstala tři roky a pak se vrátila do rodné Sýrie, ale situace v zemi již tehdy nebyla dobrá, a proto se po čase rozhodla do Čech vrátit. Pracuje jako učitelka a překladatelka anglického jazyka.

Čím se v ČR zabýváte?

Mám bakalářský titul v anglické literatuře a tak pracuji i v České republice s anglickým jazykem. Našla jsem si práci učitelky v anglické škole v Praze na Žižkově. Také učím angličtinu a překládám, ale dělám i dabbing v arabštině.

Jak se Vám líbí v České republice?

Je to velmi klidné a mírumilovné místo. Češi jsou moc příjemní, i když na začátku je cítit, že mají z cizinců obavy. Ale jakmile člověka více poznají, tak už jsou otevření, udržují hluboký vztah a pozvou člověka i k sobě domů.

Je také rozdíl mezi mladými a staršími lidmi. Mladí lidé jsou obecně mnohem více otevření, starší generace už se cizincům neotvírá tak snadno.

A i časově se věci velmi rychle mění. Když srovnám Českou republiku nyní a před deseti lety, tak je to úplně jiné. I zákony, které jsou pro cizince, se velmi zlepšily. A také organizace, které pomáhají cizincům, dělají velmi dobrou práci. Cizinci mají kam se obrátit o pomoc, když si nevědí rady.

Setkala jste se při řešení svého pobytu a života v ČR s neziskovými organizacemi?

Ano, poznala jsem Integrační centrum Praha a organizaci InBáze. Vyhledala jsem tyto organizace, když jsem chtěla odejít ze své vůle z práce a změnit ji. Nevěděla jsem přesně jak postupovat a v těchto organizacích mi poradili, jak na to. Ale je pravda, že je nutné projít určitým administrativním procesem, protože svou pomoc poskytují tyto organizace jako sociální službu těm, kteří ji potřebují. Takže je nutné projít určitou byrokracií.

Také velmi oceňuji novou aplikaci Praguer pro cizince v Praze, která je opravdu skvělá a poskytuje cizincům v Praze úžasnou pomoc.

Jak se vám líbil adaptačně integrační kurz Vítejte v ČR?

Když bych na tomto kurzu byla před deseti lety, když jsem poprvé přijela do ČR, tak by mi to skutečně změnilo život. Tehdy jsem nevěděla téměř nic. Ale i teď po letech života v ČR jsem se dozvěděla spoustu informací, protože pravidla a zákony se mění každý rok. A cizinci se to jen tak nedozví. Tak proto je skvělé, že jsou organizace, které informují cizince o aktuálních informacích, zákonech a  různých změnách, které nastaly.

Já sama si samozřejmě také informace aktivně dohledávám, ale bylo vidět, že lektoři jsou odborníci, kteří znají všechny zákony i zákonné novinky.

Doporučila byste tento kurz i dalším cizincům?

Opravdu moc doporučuji tento kurz. Jsou to velmi důležité informace pro všechny cizince, kteří se rozhodli žít v České republice. Sama jsem ten kurz dále sdílela na facebooku, aby se jej zúčastnilo co nejvíce lidí, pro které by byl kurz potřebný.