English

„Kurz bych doporučil všem cizincům. Je to skvělý základ pro všechny cizince, kteří v Česku chtějí nějakou dobu zůstat,“ říká Abdel z Egypta, absolvent adaptačně-integračního kurzu Vítejte v České republice. S myšlenkou pořádat takové kurzy přišla před více než deseti lety organizace Slovo 21. Od ledna 2021 je pro vybrané skupiny cizinců povinný. Za tu dobu kurzy prošlo přes 30 tisíc lidí.

Co vám přinesl adaptačně-integrační kurz Vítejte v České republice? Byla to pro vás jen povinnost, kterou musíte splnit, nebo si z něj skutečně něco odnášíte?
Odnáším si spoustu praktických informací, o kterých jsem předtím neměl ani tušení. Hlavně pokud jde o problematiku pobytové legislativy a zákoníku práce. To jsou věci, bez kterých bychom se my jako cizinci obešli v nové zemi jen velmi těžko.

Takže byste ho doporučil i ostatním?
Určitě. A to nejen těm, kteří ho podle zákona musí splnit, ale i těm, pro které povinný není. Myslím si, že se díky tomu můžou vyhnout některým případným nepříjemnostem, problémům s úřady, pokutám a tak podobně. Je to zkrátka skvělý základ pro všechny cizince, kteří v České republice plánují nějakou dobu zůstat.

Jak jste se dozvěděl o tom, že je povinné absolvovat tento kurz?
Popravě řečeno od kolegy. Jinak bych o této povinnosti neměl ani ponětí.

Mimochodem co vás přivedlo do Česka?
Zaměstnání. Dostal jsem zajímavou nabídku od jedné firmy. A protože mě zajímá středoevropská kultura – i když je úplně jiná než ta ze zemí severní Afriky nebo Blízkého východu – tak jsem tu nabídku přijal.

Co bylo pro vás nejtěžší po příjezdu do Česka?
Byl to trochu kulturní šok. Jak už jsem řekl, naše kultury jsou naprosto odlišné, ale postupně se snažím přizpůsobit novému prostředí. V Česku se mi zatím líbí. A minimálně v Praze mám pocit, že jsou tu lidé přívětiví a otevření novým kulturám.

Tyto webové stránky a projekt Vítejte v České republice je financován z dotací Ministerstva vnitra České republiky.