Srpski

Na konci června konečně oficiálně začaly adaptačně-integrační kurzy pro cizince. První úspěšně proběhl v Integračním centru Praha.

Spuštění značně zbrzdila pandemická situace, ale nyní již adaptačně-integrační kurzy běží v integračních centrech ve všech krajích České republiky, i když samozřejmě v souladu s aktuálně platnými vládními nařízeními. Jednotlivá centra zároveň dbají na zajištění podmínek pro maximální bezpečnost lektorů i účastníků kurzů.

První kurz vedl lektor Shumran Hafoudh, dle jeho slov ze začátku panovala mezi účastníky směs pocitů, jako zvědavost a nedůvěra vůči povinnosti absolvovat kurz, …“nicméně, po zjištění praktického obsahu kurzu došlo k prolomení ledů a účastníci v závěru ocenili získané informace“.

Alexandra Klokočková, administrátorka AIK v ICP, si pochvalovala příjemnou atmosféru na červnových kurzech: "Bylo to takové komorní, útulné a přátelské. Myslím si, že všichni-jak účastníci, tlumočníci a lektoři, tak i my z organizačního týmu-byli s průběhem velmi spokojeni." 

Cizinci se mohou přihlašovat přes portál Ministerstva vnitra, a to konkrétně na adrese https://frs.gov.cz/cs/node/395. Kurzy probíhají v 18 integračních centrech ve všech krajích České republiky. V hlavním městě organizuje AIK Integrační centrum Praha, v Ústeckém kraji Poradna pro integraci, v Královéhradeckém kraji Integrační centrum pro cizince, v Jihomoravském kraji Centrum pro cizince JMK a v  Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Olomouckém, Zlínském, Moravskoslezském, Pardubickém, Libereckém, v kraji Vysočina a ve Středočeském, kde funguje celkem pět poboček v Kladně, Příbrami, Benešově, Kutné Hoře a Mladé Boleslavi, administrují AIK Centra na podporu integrace cizinců provozovaná Správou uprchlických zařízení Ministerstva vnitra. Záleží zcela na cizinci, kde se rozhodne kurz absolvovat.

Titulní fotografie: Jan Mihaliček

Tyto webové stránky a projekt Vítejte v České republice je financován z dotací Ministerstva vnitra České republiky.