Srpski

Adaptačně-integrační kurzy fungují úspěšně již téměř dva roky. Za dobu jejich fungování jimi prošli už tisíce cizinců. Zeptali jsme se některých z nich, jak kurz hodnotí, zda byl pro ně přínosný a jestli by případně něco změnili.

Kurz je sestaven tak, aby cizincům, kteří mají povinnost jej absolvovat, usnadnil orientaci a adaptaci v České republice. Kromě základních znalostí o české kultuře, státním systému nebo legislativě, se dozví důležité informace, které jim mohou pomoci vyřešit aktuální problémy nebo složitou životní situaci. Že to skutečně tak funguje, jsme se dozvěděli právě z odpovědí účastníků. Ti shodně uvádějí, že se o povinnosti absolvovat adaptačně-integrační kurz dozvěděli prostřednictvím svého zaměstnavatele, některým o nutnosti splnit kurzu řekli rodinní příslušníci, kteří do České republiky přicestovali před nimi. Řada dotazovaných cizinců uvedla, že pro ně byla problematická registrace a následná platba za kurz. V tomto případě pak většinou využili možnost konzultací v konkrétním integračním centru, kde jim s registrací nebo platbou pomohl koordinátor/koordinátorka.

O tom, že kurz nenabízí pouze strohé informace a hesla, ale může být prospěšný i pro osobní život, mluvil i jeden z dotazovaných absolventů kurzu. Zajímal se o možnost konzultace problémů, které řeší se svým zaměstnavatelem, od kterého nedostal řádně zaplaceno. Řadu odpovědí na jeho otázky, včetně toho, jaká jsou jeho práva a povinnosti vůči zaměstnavateli, se mu dostalo v části kurzu věnované zaměstnávání.

Obecně účastníci kurzu označovali jako stěžejní části věnované legislativě spojené s pobytem na území České republiky, na druhém místě, jako aktuálně nejdůležitější téma, bylo sloučení rodiny. O průběhu kurzu zazněly jen pozitivní komentáře. Účastníci hodnotili tempo i časovou dotaci čtyř hodin jako odpovídající a oceňovali prostor na dotazy, který je vyčleněn po každém tematickém bloku.
Poměrně velká část účastníků kurzů už měla nějaké zkušenosti s českým jazykem, někteří přesto uvedli, že kurzy jsou pro ně výbornou příležitostí, jak si zlepšit češtinu, případně jak se dozvědět, kde se mohou dále vzdělávat. Za tímto účelem se také lektor/lektorka s tlumočníkem/tlumočnicí na začátku kurzu s cizinci vzájemně představují a ptají se jak dlouho již v České republice jsou, jaké mají zkušenosti s češtinou a kde žijí, případně kde pracují, aby jim později mohli nabídnout odpovídající kontakty na státní i neziskové organizace v jejich okolí, které mohou potřebovat, nebo kde mohou získat další informace.

Pro cizince, kteří jsou v České republice již delší dobu, je prý kurz příjemným opakováním již známých faktů a zároveň oceňují hlavně možnost procvičit si prostřednictvím tlumočeného výkladu češtinu.

Pokud vás zajímají konkrétní recenze přímo od účastníků kurzu, jsou k dispozici zde:

“potřebuji vědět za jakých podmínek zde mohu zůstat. Důležitá je pro mě taky část o vzdělávání dětí, na kterou jsem čekala, kam dát děti do škol a vše okolo, to je pro mě hodně důležitá informace.”

 

“Zajímá mě sloučení rodiny, jak tu budeme žít společný život. Kurz je super.”

 

“Na kurzu mě zajímá všechno. Super, je moc hezké, že zapojují Ukrajince do společnosti. Líbí se mi, jak nás seznamují s našimi právy a povinnostmi a s tím, jak tady máme žít a jak se tu máme chovat. Přijeli jsme do cizí země, je to pro nás moc důležité se tu rychle zorientovat. Je to moc hezké, vážíme si toho.”

 

“Kurz má pro mě velký smysl a pomáhá mi získat přehled o situaci, ve které se nacházím”.

 

“Všechno na kurzu mi vyhovovalo, je tady prostor pro dotazy, tempo je přiměřené a všechny informace, které tu dostaneme, také.”

 

“Mně o kurzu řekla sestra, která přijela do ČR přede mnou a kurz už absolvovala. Čekal jsem na zákonodárnou legislativu a prodloužení pobytu, chci vědět jak získat legální pobyt. Kurz je bohatý a dost zajímavý. Spousta informací na jednom místě, které bych se jinde nedozvěděl.”

 

“Chtěla jsem vědět víc o svých právech a povinnostech, obecně je kurz super, dobrý.”

 

“S kurzem jsem spokojena. Chci se zlepšovat v češtině a kurz mi pomohl zjistit, kde a jak se mohu učit češtinu.”

 

Tyto webové stránky a projekt Vítejte v České republice je financován z dotací Ministerstva vnitra České republiky.