Монгол хэл

Centra na podporu integrace cizinců reagují na situaci na Ukrajině.
Všechna se aktivně snaží co nejvíce pomoci efektivně zvládnout aktuální situaci.
Řada jich musela razantně přeorganizovat své dosavadní aktivity a velmi rychle přizpůsobit svoji činnost nečekané situaci.

Po vypuknutí války na Ukrajině byli pracovníci Integračního centra Praha od samého začátku přítomni v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v Praze, kde měli na starost koordinaci dobrovolníků, kteří pomáhali s tlumočením a vyplňováním dokumentů. Denně se v centru vystřídalo téměř dvě stě dobrovolníků. Kromě toho také zprovoznili infolinku, na které jejich ukrajinsky a rusky mluvící interkulturní pracovnice poskytují Ukrajincům informace o tom, jak postupovat v a na koho se mohou obrátit. Za necelé tři týdny fungování speciální infolinky odbavili 550 hovorů (k 16. březnu). Občanům Ukrajiny utíkajícím před válkou v současné době nabízí služby svého informačního centra s rozšířenou otevírací dobou, právní a sociální poradenství, a také tlumočení při návštěvě veřejných institucí.

Centra na podporu integrace cizinců, provozovaná Správou uprchlických zařízení Ministerstva vnitra, se aktivně zapojila do činnosti Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině (KACPU). V mnohých případech se vedoucí Center podíleli přímo na organizaci KACPU a další pracovníci pomáhali uprchlíkům s vyplňováním žádostí a zaučovali dobrovolníky. Mezi ně patřili především dobrovolní tlumočníci, kteří zajišťovali tlumočení 24 hodin denně, 7 dní v týdnů.

Největší měrou se však Centra podílela na zprostředkovávání ubytování pro příchozí Ukrajince bez zázemí. Podařilo se jim zprostředkovat ubytování ve smluvních zařízení SUZ MV, tedy kolem 5 000 obsazených míst. Dalších 2 000 míst k ubytování bylo zprostředkováno přes dobrovolné nabídky soukromého ubytování, které přicházely na e-mailovou adresu zřízenou přímo za tímto účelem (Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.).

Nyní pracovníci Center postupně přesunují těžiště své práce k práci s již ubytovanými Ukrajinci. Kromě zmapování skutečného místa ubytování cizinců Centra nabízejí veškerou potřebnou podporu a pomoc.


I Centrum pro cizince Jihomoravského kraje nabízí poradenství pro příchozí z Ukrajiny. Zřídili infolinku (v CZ, UKR, ENG, RU) na které jejich informační pracovnice vyřídili stovky dotazů denně - ohledně pobytu, ubytování, vzdělávání atd. Otevřeli také první kurz češtiny pro ukrajinské děti a další kurzy budou brzy následovat. Aktuální informace a užitečně odkazy a dokumenty pro Ukrajince shromažďují ve speciální sekci webu centra: https://www.cizincijmk.cz/cs/ukrinfo/.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že přestože se centra nyní intenzivně podílí na pomoci uprchlíkům z Ukrajiny, adaptačně-integrační kurzy nadále probíhají ve stejné intenzitě jako před začátkem konfliktu.

 

Tyto webové stránky a projekt Vítejte v České republice je financován z dotací Ministerstva vnitra České republiky.